Kimya Sanayi En İyi Yatırım Alanı.
Kimya Sanayi En İyi Yatırım Alanı.

Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği (TKSD) Başkanı Timur Erk, kimya endüstrisinin 2010 yılında 25 milyar dolarlık üretimden satış ve 12 milyar dolarlık ihracat ile yüzde 5-6`lık bir büyüme gerçekleştirebileceğini öngördüklerini söyledi.

Ramada Plaza İstanbul Oteli`nde gerçekleştirilen TKSD 13. Olağan Genel Kurulu toplantısında konuşan Erk, geçen yıl krizin etkisiyle yüzde sıfır büyüme gösteren sektörün bu yıl için imalat sanayi içinde en fazla yatırım yapacak sektörler arasında olduğuna dikkat çekti ve kimya sektörünün katma değeri yüksek ve geleceğin en cazip sektörü olduğunu söyledi.

Kimya sanayiinin Kimya Sektör Platformu (KSP), İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), TKSD, TOBB Kimya Sanayi Meclisi`ndeki ortak hareketinin ve sözbirliğinin güçlü bir durum yarattığını belirten Erk, bunun yarattığı sinerji ve katma değerin örnek teşkil ettiğini söyledi. Bir ülkede kimya sanayiinin gelişmiş olmasının o ülkenin de gelişmiş olduğu anlamı taşıdığını ifade etti ve “Kimya sektörü temel bir sektördür ve gelişmiş bir Türkiye için gelişmiş bir kimya sanayi şarttır” dedi.

Kimya sanayi en iyi yatırım alanı

Türkiye`de yapılacak 500 milyon dolarlık reel sektör yatırımının yüzde 52`sinin kimya sanayiine ayrıldığı bilgisini veren Erk, bunun kimya endüstrisinin önemli bir yatırım alanı olduğunu gösterdiğini söyledi. Geçen yıl 9.8 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracatın bu yıl 12 milyar dolar olarak gerçekleşmesini öngördüklerini belirten Erk, bazı alt sektörlerde yüzde 15-20`leri bulacağını tahmin ettikleri büyümenin genel sektörde yüzde 5-6 olarak gerçekleşebileceğini söyledi: “İKMİB Başkanı`nın verdiği bilgilere göre ocak ayında en fazla ihracat gerçekleştiren sektör kimya sektörü oldu. Biyoteknoloji ve nanoteknoloji, geleceğin kısa vadenin en iyi sektörleri arasında.”

“AB`de REACH regülasyonu ve global kriz nedeniyle talep daralması yaşanıyor. 4-5 yıl önce dünya kimya pazarındaki payı yüzde 32 olan AB, bugün yüzde 28`e düşmüş durumda. NAFTA ülkelerinin payı da yüzde 26 seviyesinde. Çin ve Hindistan`ın payının yüzde 35 seviyelerine çıkacağını öngörüyoruz.”

Farmasötik pazarında yüzde 20 küçülme beklentisi

ABD`nin en fazla kar yaptığı farmasötik kimya pazarının Türkiye`de bu alanın ciddi sarsılmalar yaşandığını söyledi ve önümüzdeki dönemde bu alanda Türkiye`de yüzde 20`lerde bir küçülmenin beklendiğini ortaya koydu.

Son 2-3 yıldır kimya sektörüne yönelik stratejiler üzerine çalışmalar yaptıklarını ve arama konferansları düzenlediklerini belirten Erk, hazırladıkları Stratejik Plan Raporu`nu Sanayi Bakanlığına sunduklarını söyledi. Kimya sektörünün 2010 yılında Reach regülasyonu ve emisyon ile ilgili konularda problemler yaşayacağına değindi: “Çevre faslının 59 milyar euroluk bir maliyeti var. Bunun yaklaşık 35 milyar eurosunun özel sektör tarafından karşılanması bekleniyor. Reach maliyetleri, çevre şartlarına uyum maliyetleri konusunda zorluklar yaşanacak.”

Sektörü korumak için mevzuatlara ilişkin etkin çalışmalar

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB Kimya Sanayi Meclisi`nin aktif bir rol üstlenmesiyle bazı mevzuatlarda sektörün lehine karar alınmasının sağlandığını ifade eden Erk, sektörü korumak için mevzuatlarla mücadele ile ilgili çalışmaların daha etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik İşverenleri Sendikası`nın (KİPLAS) liderliğini üstlendiği mesleki yeterlilik ile ilgili 32 tane standardın ele alınması için çalışmalar yürütüldüğünü ve bugüne kadar 12 tane standardın taslağının hazırlandığını hatırlattı. Erk, kimya sektörü, demirçelik, otomotiv ve taşıyıcı sektörlerle birlikte düzenleyici etki analizlerini yaptıklarını sözlerine ekledi.

Sor Kimya ® 2012 - Tüm Hakları Saklıdır.